خانه / سلامت / اهمیت انجام کولونوسکوپی

اهمیت انجام کولونوسکوپی

اهمیت انجام کولونوسکوپی

 

آزمایشی که تحت عنوان کولونوسکوپی از آن یاد می شود یکی از آزمایشات بسیار با ارزش تشخیصی خواهد بود. برای آنکه بتوانید از زوایای داخلی بدن خود و عملکرد یا وجود زخم و التهاب و . . . با خبر شوید ، روش های متنوعی برای تصویر برداری وجود دارد که یکی از این روش های موجود به کولونوسکوپی اشاره دارد. با این روش فرد متخصص می تواند به آسانی قسمت داخلی مربوط به کولون یعنی روده شما را مشاهده نماید. پس هر نوع مشکلی که در این عضو پر پیچ و خم مشاهده شود ارزش بالایی برای تشخیص بیماری ها ایفا خواهد کرد.

محققان به این نتیجه رسیده اند که همین آزمایش به ظاهر ساده می تواند جان تعداد زیادی از افراد را از خطر حتمی مرگ نجات بدهد. معمولا سنی که برای انجام کولونوسکوپی در نظر گرفته می شود سنی است که به بالای پنجاه سالگی ختم خواهد شد. در این سن انواع بیماری های مربوط به روده به سراغ یک فرد می آید که می تواند به ضرر او تمام شود. برخی از بیماری ها آسیب زننده هستند اما برخی دیگر مرگ آور به شمار می روند.

از جمله بیماری های بسیار مهمی که توسط کولونوسکوپی تشخیص داده می شود بیماری سرطان روده بزرگ خواهد بود. روده عضوی بسیار بزرگ و طولانی است و وجود سرطان و رشد سلول های سرطانی در آن می تواند به یکی از پرخطرترین بیماری ها تبدیل شود ، از طرفی بیماری سرطان روده بزرگ همواره بیماری است که بسیار دیر تشخیص داده می شود و از این رو باید از راه های پیشگیری ئ تشخیص زودرس نیز کمک گرفته شود.

امروزه سنی که سرطان روده بزرگ در آن اتفاق می افتد همواره در حال کاهش می باشد از این رو باید به این نکته توجه ویژه داشته باشد که حداقل در طول سال یک بار از کولونوسکوپی بخصوص پس از سن پنجاه سالگی استفاده نمایید. با استفاده از این روش حتی اگر به بیماری سرطان هم مبتلا باشید به دلیل تشخیص زودهنگام به درمان پاسخ بهتری خواهید داد و این خود بزرگترین هدف چنین آزمایشی می باشد.

افرادی که از نظر اجابت مزاج با مشکلاتی همراه هستند ، به عنوان مثال برای مدت طولانی نمی توانند مدفوع کنند یا مدفوع آنها بسیار شل یا بسیار سفت است ، همچنین افرادی که در تاریخچه خانواده خود نمونه هایی از سرطان را مشاهده نموده اند بهتر است که به این توصیهر گوش دهند و سالی یکبار برای انجام این آزمایش خود را آماده کنند.