خانه / سلامت / پروتئین ها و مواد غذایی سرشار از پروتئین

پروتئین ها و مواد غذایی سرشار از پروتئین

پروتئین ها و مواد غذایی سرشار از پروتئین

 

پروتئین ها مولکول های بزرگی هستند که سلول های ما برای عملکرد درستشان به آن ها نیاز دارند. این ها از اسید آمینه ها ساخته شده اند. ساختار و عملکرد بدن ما به پروتئین ها بستگی دارد و تنظیم عملکرد سلول ها، بافت ها و اندام ها بدون این مواد به درستی انجام نمی شود. عضلات، استخوان ها، پوست و سایر قسمت های بدن حاوی مقادیر قابل توجهی از پروتئین هاست.

 

پروتئین چیست؟

پروتئین ها زنجیره های طولانی از اسید آمینهها هستند که پایه و اساس زندگی ما را تشکیل می دهند. این ها همانند ماشین هایی است که همه اجزای زنده را می سازند. بدن انسان تقریبا از 100 تریلیون سلول تشکیل شده است و هر سلول هزاران پروتئین مختلف دارد.

 

پروتئین چه کاری انجام می دهد؟

پروتئین ها نقش مهمی در فرایندهای بیولوژیکی بازی می کنند و عملکردشان بسیار گسترده است. عملکرد اصلی پروتئین ها در بدن ساخت، تقویت، ترمیم و تعویض مواردی همچون بافت هاست.

 

از کجا می توان پروتئین را به دست آورد؟

ما به خوبی می دانیم که پروتئین یکی از مواد مغذی ضروری در رژیم غذایی ماست اما پروتئینی که از طریق غذاها مصرف می کنیم به پروتئین موجود در بدن تبدیل نمی شود. زمانی که غذاهای حاوی اسید آمینه مصرف می شود این ها بدن را قادر می سازند پروتئین ها را ایجاد کنند یا سنتز نمایند. اگر اسید آمینه مصرف نکنیم، بدن قادر به تولید پروتئین کافی نخواهد بود. نه اسید امینه ضروری وجود دارد که بدن نمی تواند آن را سنتز کند و باید از طریق رژیم غذایی فراهم شود. پروتئین های کامل عمدتا از منابع حیوانی همچون شیر، گوشت و تخم مرع تامین می شود. وسیا و کینوا منابع گیاهی پروتئین های کامل هستند.

 

ما به چه مقدار پروتئین نیاز داریم؟

نیاز بدن به پروتئین به سطح نیتروژن در بدن وابسته است. نداشتن سطح مناسبی از اسیدهای امینه منجر به عدم تعادل نیتروژن می شود. سطح دقیق پروتئین مورد نیاز برای بدن، مشخص نیست و بحث های زیادی در این مورد وجود دارد. مقدار پروتئین مورد نیاز برای بدن در هر روز حدود 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن برای بزرگسالان است. با اینحال نمی توان مقادیر دقیقی از پروتئین مورد نیاز را برای هر فردی توصیه کرد. بر اساس گفته های متخصصین، مواد غذایی زیر می توانند به ازای هر وعده مصرفی، حدود 7 گرم پروتئین وارد بدن بکنند:

* یک اونس گوشت بدون چرب، غذاهای دریایی و بوقلمون
* یک عدد تخم مرغ
* یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی
* نیم اونس از آجیل یا دانه ها
* یک چهارم پیمانه لوبیا یا نخود پخته شده

مقدار پروتئین مورد نیاز برای هر فردی به فاکتورهای مختلفی همچون سن، جنسیت، وضعیت سلامتی و سایر موارد بستگی دارد.