خانه / سلامت / متفورمین قرص جوانی است؟

متفورمین قرص جوانی است؟

متفورمین قرص جوانی است؟

 

متفورمین دارویی است که به طور گسترده برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو اخیر بر روی انسان ها برای خواص ضد پیری خود مورد بررسی و ازمایش قرار گرفته است. محققان بر این باورند که متفورمین( دارویی که در حال حاضر برای 60 سال است برای درمان دیابت استفاده می شود) ممکن است مزایای دیگری نیز برای سلامتی انسان داشته باشد.

نیر بارزیلای مدیر موسسه پژوهش بر روی پیری، اخیرا مطالعه بالینی را برای ارزیابی اثرات این دارو بر روی افراد انجام داده است. او تاثیر متابولیک و فرآیندهای سلولی مرتبط با توسعه پیری و شرایط مرتبط با آن را تجزیه و تحلیل کرده است. این شرایط در برگیرنده التهاب، اکسیداتیو؛ کاهش تولید کلاژن، آپوپتوز، اتوفاژی است.

متخصصان تاثیر استفاده از متفورمین بر روی بهبود پروفایل نمایش ژن ها در کهنسالان مورد بررسی قرار دادند. دکتر بارزیلای در این باره چنین می گوید: ما می خواهیم عادت درمان بیماری های تجمع کننده را با تجمع درمانی کهنسالان، تغییر دهیم. سعی می کنیم از پیری پیشگیری کنیم و از بروز بیماری های متعدد جلوگیری نماییم.

بر اساس گفته های کریاگ کوری یکی از محققان این مطالعه، متفورمین در حال حاضر مزایای زیادی در برابر سرطان و بیمار یهای قلبی عروقی از خود نشان می دهد. تحقیق انجام شده در سال 2014 نشان داده است بیمارانی که با متفورمین درمان شده اند، دوره زندگی بیشتری داشته اند. این موضوع نشان می دهد این دارو می تواند به بیمارانی که دیابت ندارند نیز کمک کند.

متفورمین می تواند تعداد مولکول های اکسیژن رها شده در سلول ها را افزایش دهد و همین امر باعث تقویت و افزایش طول عمر سلول های جوان می شود. این دارو با سرکوب تولید گلوکز در کبد و افزایش حساسیت به انسولین کار می کند و به همین خاطر می تواند برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 نیز مفید باشد.

برای تجزیه و تحلیل مزایای درمان دیابت، اداره غذا و داروی آمریکا، یک بررسی بالینی را برای اینکار آغاز کرده است. محققان متفورمین را به 3000 فرد کهنسال خواهند داد که از بیماری های توسعه یافته همچون سرطان، بیماری قلبی یا بیماری های شناختی رنج می برند. سپس در عرض شش سال روند تاثیر این دارو بر روی بیماری های مرتبط با پیری را ارزیابی خواهند کرد.

در حال حاضر نشان داده شده است که متفورمین می تواند فرایند پیری در پستانداران خاصی را کندتر نماید. بارزیلای پیش بینی می کند این دارو بتواند در کندتر کردن پیری و کاهش شیوع و پیشرفت برخی از بیماری ها مفید واقع گردد و FDA نیز این موضوع را تایید می کند و به دنبال یافته های بهتری برای درمان برخی از بیماری های مرتبط با پیری است. با این وجود نمی توان متفورمین را سر خود مصرف کرد.