خانه / سلامت / خواص و مضرات آب لیمو

خواص و مضرات آب لیمو

خواص و مضرات آب لیمو

 

آب لیمو با طعم بی نظیر خود می تواند برای بهبود طعم مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد یا اینکه به عنوان نوشیدنی استفاده شود. با اینکه آب لیمو مزایای زیادی برای سلامتی دارد اما برخی از افراد بعد از مصرف آن ممکن است با عوارض جانبی خفیف تا متوسطی روبرو شوند. ترکیب آب لیمو با سایر مواد غذایی یا مایعات می تواند طعم تند و تیز آن را کاهش دهد و اثر اسیدیته بالای آن بر روی سیستم گوارش را کمتر نماید.

 

خواص

غنی از ویتامین C است : یک اونس از آب لیموی خام، تقریبا 12 میلی گرم ویتامین C دارد. این مقدار 13 درصد از نیاز روزانه بدن برای مردان و 16 درصد از نیاز روزانه بدن زنان، 14 درصد از نیاز روزانه زنان باردار و 10 درصد از نیاز روزانه زنان شیرده به ویتامین C است. ویتامین C باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن می شود و در عین حال باعث تولید کلاژن می گردد.

ممکن است به سنگ های کلیه کمک کند : آب لیمو می تواند در برابر سنگ کلیه از بدن محافظت کند. مطالعه انجام شده بر روی موش ها نشان داد نوشیدن آب لیمو می تواند از بروز سنگ کلیه جلوگیری کند.

 

عوارض جانبی

رفلاکس اسید معده به مری و زخم : نشانه های رفلاکس اسید معده به مری در برگیرنده سوزش سر دل، حالت تهوع و استفراغ است. نشانه های این بیماری با خوردن غذاهای اسیدی، پرچرب و پرادویه بدتر می شود. آب لیمو نیز خاصیت اسیدی دارد. اگر زخم معده دارید، افزایش اسید معده می تواند باعث تحریک دیواره های آن شود.

پوسیدگی دندان : از آنجایی که آب لیمو اسید سیتریک بالایی دارد می تواند باعث پوسیدگی مینای دندان شود. در یکی از مطالعات انجام شده در سال 1996، آب لیموی تهیه شده باعث خوردگی دندان ها شد. این موضوع به لکه دار شدن دندان ها، از بین رفتن بافت دندان و در برخی از موارد پوسیدگی می شود. برای کاهش خطر خوردگی مینای دندان، بهتر است آب لیمو را با سایر مایعات و غذاها ترکیب کنید. مراقبت منظم از دندان ها باعث می شود اسید اسیبی به دندان وارد نکند.