خانه / بیماری ها و درمان / چگونه ورم لوزه را به کمک درمان های خانگی بهبود ببخشیم

چگونه ورم لوزه را به کمک درمان های خانگی بهبود ببخشیم

چگونه ورم لوزه را به کمک درمان های خانگی بهبود ببخشیم

 

ورم لوزه، التهاب لوزه هاست که غده های لنفاوی موجود در دو سمت گلو هستند.ورم لوزه بیشتر در کودکان دیده می شود اما بزرگسالان هم ممکن است با این موضوع دست و پنجه نرم نمایند. این بیماری در نتیجه عفونت ویروسی یا در برخی از موارد عفونت باکتریایی رخ می دهد. شدت ورم لوزه از فردی به فرد دیگر متغیر خواهد بود و ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. برخی از نشانه های رایج ورم لوزه در برگیرنده گلودرد، تب، متورم شدن غده ها در لوزه ها، اشکال در بلع، آبریزش بینی، سردرد، بوی بد دهان، سرفه کردن و عطسه کردن است. ورم لوزه که به عنوان بیماری بسیار مسری در نظر گرفته می شود می تواند به راحتی از فردی به فرد دیگر توسعه یابد. باکتری ها یا ویروس ها از طریق قطره های موجود در هوا که به خاطر سرفه یا عطسه وارد آن شده است ممکن است به سایر افراد نیز منتقل شوند. به همین خاطر است که چنین شرایطی باید به سرعت درمان شود. روش های درمانی زیادی برای ورم لوزه وجود دارد. با اینحال می توان چنین شرایطی را به کمک درمان های خانگی نیز بهبود بخشید. استفاده از این درمان های خانگی به مدیریت نشانه ها و مبارزه با عفونت کمک می کند.

در ادامه چند مورد از درمان های خانگی ورم لوزه را با هم مرور می کنیم.

 

آب نمک

بهترین و رایج ترین درمان خانگی برای ورم لوزه استفاده از آب نمک است. آب گرم اثر تسکین بخشی دارد و نمک می تواند به کشتن باکتری ها یا ویروس ها کمک کند. علاوه بر این، نمک به کاهش التهاب و تسکین سریع کمک می نماید.

– یک قاشق چایخوری نمک را با یک پیمانه آب گرم ترکیب کنید.

– آن را غرغره نمایید. سعی کنید آب نمک را نبلعید.

– اینکار را روزی چند بار تکرار کنید.

 

لیمو

همانطور که می دانید لیمو ضد ویروس و آنتی باکتریال است و می تواند خاصیت ضد التهابی داشته باشد. همین امر باعث می شود استفاده از لیمو جلوی عفونت و التهاب را بگیرد. علاوه بر این، ویتامین C موجود در آن مقاومت بدن به عفونت ها را افزایش می دهد.

– یک لیوان آب ولرم بردارید و کمی آب لیموی تازه، یک پینچ نمک و یک قاشق چایخوری عسل بدان اضافه کنید و بنوشید

– شما می توانید کمی نمک و فلفل بر روی برش های لیمو بپاشید و سپس برش لیمو را بمکید. اینکار به خاطر شدن بلغم کمک می کند.

 

ریحان

ریحان
ریحان یکی دیگر از درمان های خانگی موثر برای درمان ورم لوزه است زیرا خاصیت ضد ویروسی و ضد التهابی دارد. علاوه بر این، خاصیت درمان کنندگی و تسکین بخشی آن می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند و فرایند درمان را سرعت ببخشد.

– 10 الی 12 برگ ریحان را به یک و یک و نیم پیمانه آب اضافه کنید.

– آن را به مدت 10 دقیقه بجوشانید.

– آن را صاف کنید و کمی لیمو بدان اضافه نمایید

– محلول به دست آمده را سه بار در روز و برای دو الی سه روز بنوشید.

 

زردچوبه

زردچوبه به خاطر خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی کنندگی قوی خود می تواند با ورم لوزه مبارزه کند و نشانه های تحریک کننده را تسکین ببخشد.

– یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را به یک لیوان آب داغ اضافه کنید. آن را روزی چند بار غرغره نمایید. اینکار را قبل از رفتن به رختخواب نیز تکرار نمایید. همین امر موجب می شود از شر التهاب و درد خلاص شوید.

– شما می توانید یک قاشق چایخوری از پودر زردچوبه و کمی فلفل سیاه را به یک لیوان شیر اضافه کنید. آن را بنوشید تا فرایند درمان تسریع شود.

 

دارچین

دارچین را هم می توان برای درمان ورم لوزه مورد استفاده قرار داد. این ماده خاصیت ضد میکروبی قوی دارد و مانع از رشد باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های موجود در لوزه می شود و التهاب و تورم و درد را کمتر می نماید.

– یک قاشق چایخوری پودر دارچین را به یک لیوان آب داغ اضافه نمایید

– دو قاشق چایخوری عسل بدان اضافه کنید

– آن را در حال گرم بنوشید

 

نعناع

نعناع می تواند خاصیت ضد میکروبی داشته باشد و باکتری ها و ویروس هایی که باعث ایجاد ورم لوزه می شود را از بین ببرد. منتول موجود در نعناع می تواند غشای مخاطی تحریک شده را تسکین ببخشد و بیشتر نشانه های موجود را درمان نماید.

– یک لیوان آب را با کمی برگ نعناع بجوشانید. اجازه دهید آب بجوشد و به نصف کاهش پیدا کنید. ترکیب را صاف کنید و یک قاشق چایخوری عسل بدان اضافه نمایید. محلول را در حالیکه گرم است بنوشید. این ترکیب را دو الی سه بار در روز بنوشید

– می توانید از دهانشویه با طعم نعناع برای غرغره دهان استفاده نمایید.

 

شنبلیله

شنبلیله
شنبلیله خاصیت آنتی باکتریایی دارد و می تواند درمان عالی برای ورم لوزه باشد و باکتری های ایجاد کننده این بیماری را از بین ببرد. علاوه بر این، خاصیت ضد التهابی شنبلیله می تواند تسکین سریعی برای درد و تورم باشد.

– برای این درمان خانگی می توانید دو قاشق غذاخوری از دانه شنبلیله را به دو الی سه پیمانه آب اضافه کنید

– اجازه دهید 30 دقیقه بجوشد

– ترکیب را صاف کنید و خنک نمایید

– به مدت 30 ثانیه با آن غرغره کنید و سپس از دهان خود بیرون بریزید

– اینکار را روزانه تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.