خانه / بیماری ها و درمان / درمان های خانگی برای عفونت گوش

درمان های خانگی برای عفونت گوش

درمان های خانگی برای عفونت گوش

 

عفونت گوش به خاطر باکتری یا ویروس در گوش میانی ایجاد می شود. این نوع عفونت در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می شود. برخی از فاکتورهای دخیل در عفونت گوش، تجمع موم، عفونت دستگاه ریوی، آلرژی به مواد غذایی، حساسیت های محیطی، ژنتیک، کمبود مواد مغذی و اسیب های داخلی است. برخی از نشانه های رایج عفونت گوش در برگیرنده درد در گوش، خواب دشوار، سردرد، پاسخ ضعیف به صداها، تب بالا، ترشح مایع از گوش، استفراغ، اسهال است. عفونت گوش می تواند در هر سه بخش از گوش دیده شود. معمولا عفونت گوش داخلی شرایط حادتری است. درمان این نوع عفونت برای پیشگیری از بروز عوارضی همچون آسیب یا پاره شدن پرده گوش مهم است. عفونت گوش اگر درمان نشده رها شود می تواند به عود مزمن بیانجامد و حتی موجب ناشنوایی شود. در این شرایط باید با پزشک مشورت کرد اما برای تسکین سریع درد می توان از درمان های خانگی نیز بهره برد. در این مقاله سعی می کنیم برخی از درمان های خانگی عفونت گوش را با هم مرور کنیم.

 

نمک

نمک یکی از درمان های خانگی در دسترس است. پس می توان به سادگی از آن استفاده کرد:

* یک پیمانه نمک را در ماهیتابه بریزید و با حرارت اندک برای چند دقیقه گرم کنید. شما می توانید نمک را در مایکروویو نیز گرم کنید.

* نمک داغ را بر روی پارچه تمیزی بریزید و دهانه آن را با یک کش لاستیکی محکم ببندید.

* زمانی که کمی خنک شد، بر روی زمین دراز بکشید و پارچه را به مدت 5 الی 10 دقیقه بر روی گوش بگذارید. مراقب باشید گوشتان نسوزد

* این کار را چند بار در روز تکرار کنید. حرارت ناشی از نمک می تواند مایع را از گوش به بیرون بکشد و تورم و درد را تسکین دهد.

 

سیر

سیر

همانطور که می دانید سیر خاصیت ضد میکروبی دارد و می تواند به طور طبیعی درد را تسکین ببخشد. همین امر موجب شده است این ماده درمان موثری برای عفونت گوش باشد. روش های زیادی برای استفاده از سیر وجود دارد:

* دو حبه سیر بردارید و با یک قاشق غذاخوری روغن کنجد یا روغن خردل بپزید تا رنگ سیاهی به خود بگیرد. محلول را صاف کنید. زمانی که از داغ بودن افتاد، دو الی چهار قطره از روغن را در گوش خود بریزید.

* شما می توانید دو الی سه حبه سیر تازه را در آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید. آن را له کنید و کمی نمک بدان اضافه نمایید.

* ترکیب به دست آمده را در پارچه تمیزی بریزید و آن رروی گوش بگذارید

* مصرف دو الی سه حبه سیر تازه در روز نیز می تواند فرایند درمانی را تسریع کند.

 

ریحان

شما می توانید از ریحان برای درمان گوش درد خفیف و عفونت گوش استفاده کنید:

* چهار الی پنج برگ از ریحان را له کنید تا عصاره آن خارج شود. سپس آب ریحان را بر روی گوش اعمال نمایید. اجازه ندهید این عصاره وارد گوش شود.

* شما می توانید چند قطره ار روغن ریحان را با مقادیر مساوی از روغن حامل ترکیب کنید. پنبه را در روغن فرو ببرید و تنها داخل گوش را با آن پاک کنید.

 

سرکه سیب

برای خلاص شدن از شر قارچ هایی که باعث عفونت گوش شده اند می توانید از سرکه سیب استفاده نمایید.

* یک بخش از سرکه سیب طبیعی را با مقدار مساوی از آب ترکیب کنید. پنبه را در محلول بزنید.

* پنبه را بر روی گوش بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه بماند.

* حالا پنبه را بردارید و به سمت دیگر خود بخوابید تا مایع گوش از آن تخلیه شود. از سشوار برای خشک کردن گوش خود استفاده نمایید.

اگر سرکه سیب در دسترس نداشتید می توانید از سرکه سفید استفاده نمایید.

 

روغن زیتون

یکی از دلایل اصلی عفونت گوش تجمع موم در گوش است که باعث به دام افتادن باکتری و قارچ در آن می شود. شما می توانید این انسداد را به کمک روغن زیتون پاک کنید:

* کمی روغن زیتون گرم کنید. چند قطره از روغن گرم را بر روی گوش بزنید.

* این روغن باعث می شود موم نرم شود. موم را به کمک سواب های پنبه خارج کنید. مراقب باشید پنبه را زیاد داخل گوش فرو نبرید.

شما می توانید از روغن خردل نیز استفاده نمایید.

 

پیاز

پیاز

پیاز یکی از مواد تشکیل دهنده رایج در آشپزی است. این ماده مصارف پزشکی نیز دارد و می توان از آن برای درمان عفونت گوش نیز استفاده کرد.

* یک پیاز کوچک را برش دهید، آن را در کاسه بریزید و به مدت یک الی دو دقیقه در مایکرویو بگذارید. اجازه دهید خنک شود و سپس عصاره آن را خارج کنید. دو الی سه قطره از آب پیاز را در گوش بریزید. سر خود را بر گردانید تا مایع داخل گوش تخلیه شود.

* شما می توانید پیاز را برای نیم ساعت بپزید. آن را برش دهید و نصفی از آن را بر روی پارچه بگذارید. حالا پارچه را به مدت 5 دقیقه روی گوش قرار دهید. 10 دقیقه منتظر بمانید و این فرایند را تکرار کنید.

به خاطر داشته باشید که عفونت گوش اگر درمان نشده رها شود می تواند عوارض حادی به همراه داشته باشد. اگرچه استفاده از درمان های خانگی برای تسکین درد مفید هستند اما هیچ کدام از این ها نمی توانند جای درمان پزشکی را بگیرند. برای درمان شرایط خود به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و از او کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.