خانه / سلامت / عناب خشک چه خواص و مزایای دارد؟

عناب خشک چه خواص و مزایای دارد؟

عناب خشک چه خواص و مزایای دارد؟

عناب برای بیش از 4000 سال است که در کشورهای مختلف جهان کشت می شود. این میوه خشک شده در طب سنتی به خاطر خواص پزشکی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزش تغذیه ای عناب

همانطور که می دانید عناب سرشار از کربوهیدرات است و عناب خشک شده در برگیرنده طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است. کالری موجود در 100 گرم ار عناب خشک شده حدود 350 است. این ماده 84 گرم کربوهیدرات، 7.3 گرم پروتئین، 4 گرم فیبر رژیمی غذایی؛ 1.2 گرم چربی دارد. این میوه همچنین در برگیرنده 300 میلی گرم ویتامین C، 125 میلی گرم ویتامین A، 2.8 میلی گرم نیاسین، 0.2 میلی گرم ریبوفلاوین، 0.1 میلی گرم تیامین، 1050 میلی گرم پتاسیم، 168 میلی گرم فسفر، 130 میلی گرم کلسیم، 12 میلی گرم سدیم و 3.5 میلی گرم آهن است. عناب خشک شده طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها را در خود دارد.

خواص عناب خشک شده

خاصیت ضد سرطانی دارد:

تیمی از محققان دریافته اند که عناب خشک و عصاره آن می تواند جلوی رشد سلول های سرطانی و تکثیر آن ها را بگیرد. عصاره این ماده می تواند تکثیر سلول تومورهای سرطانی را کاهش دهد. اگرچه عصاره عناب خشک مانع از تکثیر سلول های سرطانی می شود اما اثر بسیار زیادی بر روی سلول های سرطان خون دارد. دانشمندان بر این باورند که عناب خشک می تواند خواص شد سرطانی خوبی برای مبارزه با انواع سرطان ها داشته باشد. مطالعات برای شناسایی مکانیسم این میوه همچنان ادامه دارد.

نقص شناختی را برعکس می کند:

محققان کره ای 50 گیاه پزشکی مختلف را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که مواد موجود در عناب خشک می تواند زوال شناختی را کندتر کند و حتی آن را برعکس نماید. این ماده تاثیر بسیار خوبی در محیط آزمایشگاهی داشته است. زمانی که عناب و عصاره آن به موش هایی داده شد که اختلالات شناختی داشتند، ریکاوری بسیار سریعی در این شرایط حاصل گردید.

در طب سنتی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد:

محققان گزارش کرده اند که استفاده از عناب خشک در طیف وسیعی از کاربردهای پزشکی توانسته است نتایج خوب و مثبتی در پی داشته باشد. این ماده در طب سنتی برای درمان آلرژی، اضطراب، افسردگی، اسهال، پوست خشک، خستگی، پرفشاری خون، بی خوابی، تعریق شبانه، درد، تنگی نفس و استرس به کار رفته است. با اینحال اگر شرایط خاصی دارید بهتر است قبل از گنجاندن عناب در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت نمایید.

Original Article