خانه / سلامت / درمان خانگی میخچه روی پا

درمان خانگی میخچه روی پا

درمان خانگی میخچه روی پا

میخچه دایره های کوچکی از پوست سفت و ضخیمی هستند که به هنگام قرار گرفتن در معرض فشار یا سایش زیاد تشکیل می شوند. میخچه بیشتر بر روی پا و به خصوص در بالا و کناره های انگشتان و کف پا و حتی بین انگشتان رشد پیدا می کند اما می تواند به سایر قسمت های بدن نیز توسعه یابد. در این مقاله سعی می کنیم درمان های خانگی موجود برای بهبود میخچه را با هم مرور کنیم:

استفاده از سنگ پا

ماساژ دادن میخچه با سنگ پا و نواحی نزدیک آن یک درمان موثر خانگی برای این شرایط است. سنگ پا می تواند پوست مرده و سفت شده را از بین ببرد و درد را کاهش دهد. قبل از خواب پای خود را در آب داغ فرو ببرید تا پوست نرم شود.به آرامی سنگ پا را بر روی پا بمالید و سپس پا را خشک کنید. پنبه را در روغن کرچک فرو ببرید و آن را روی میخچه بگذارید. ناحیه را با یک نوار ببندید و اجازه دهید یک شب بماند. صبح روز بعد، بانداژ را بردارید و در طول روز روغن کرچک به آن بزنید.

سرکه سفید

سرکه سفید درمان خانگی دیگری برای میخچه روی پاست. اسیدیته بالای این ماده به نرم شدن پوست کمک می کند. علاوه بر اینکه سرکه سفید خاصیت ضد قارچی و آنتی باکتریایی هم دارد.

قبل از رفتن به رختخواب، یک بخش از سرکه سفید را با سه بخش از آب ترکیب کنید. سرکه رقیق شده را روی میخچه بزنید. ناحیه را با بانداژ بپوشانید و اجازه دهید یک شب بماند. صبح روز بعد، پوست ضخیم شده را با سنگ پا بردارید. روغن زیتون یا روغن نارگیل را روی آن اعمال کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین یک لایه بردار طبیعی است و به شما کمک می کند از شر پوست مرده خلاص شوید. دو الی سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را به آب حمام اضافه کنید. پا را برای 10 الی 15 دقیقه در آن فرو ببرید. ناحیه مدنظر را با سنگ پا بمالید تا پوست مرده از بین برود.

درمان میخچه در طب اسلامی

لیمو

درمان خانگی دیگری که برای میخچه پا وجود دارد استفاده از لیموست. خاصیت اسیدی لیمو می تواند پوست سفت شده را نرم سازد و باعث از بین رفتن سلول های مرده شود. آب لیموی تازه را روی میخچه اعمال کنید و اجازه دهید خشک شود. اینکار را چند بار در روز تکرار کنید. همچنین می توانید دو بخش از میخک را در یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه مخلوط کنید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند. سپس میخک ها را بردارید و آب لیمو را روی میخچه قرار دهید. اجازه دهید خشک شود و سپس آن را دوباره اعمال کنید.

سیر

سیر خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می تواند در درمان میخچه مفید باشد. این ماده خاصیت آنتی باکتریایی و ضد قارچی هم دارد و از بروز عفونت جلوگیری می کند.

نصف سیر را بر روی میخچه خود بمالید. اجازه دهید خشک شود و آن را با بانداژ بپوشانید و یک شب در همین حالت نگه دارید. صبح روز بعد بانداژ را بردارید و پای خود را با آب گرم بشویید. همچنین می توانید دو الی سه حبه سیر را به بخش های کوچک برش دهید. کمی نمک به آن اضافه کنید و خمیری از آن بسازید. خمیر را روی میخچه بگذارید و با بانداژ بپوشانید. اجازه دهید سه روز بماند . روز سوم می توانید بانداژ را بردارید . گزینه دیگری که دارید تولید خمیر از دو حبه سیر و کمی سرکه است. این خمیر را مستقیما روی میخچه بگذارید. آن را بپوشانید و اجازه دهید دو الی سه ساعت بماند. سپس نوار را بردارید و ناحیه را تمیز کنید.

درمان میخچه دست در طب سنتی

روغن تربانتین

این روغن خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و به درمان میخچه کمک می کند.یخ را در یک پارچه نازک بپوشانید و ناحیه مدنظر را با آن ماساژ دهید. ناحیه را خشک کنید و روغن تربانتین را بر روی میخچه بمالید. سپس روی آن را بپوشانید و اجازه دهید یک سب بماند. همچنین می توانید یک چهارم پیمانه از روغن نارگیل فوق بکر را ذوب کنید. آن را با یک قاشق غذاخوری از روغن تربانتین ترکیب نمایید و دو قاشق غذاخوری روغن کافور بدان بیفزایید. اجازه دهید ترکیب سرد شود و سپس پای خود را چند دقیقه در آب گرم فرو ببرید، ان را خشک کنید و این ترکیب را روی آن بمالید

پاپایا

پاپایا نیز درمان خانگی موثری برای از بین بردن میخچه است. این میوه آنزیم های متعددی دارد که به از بین رفتن پوست مرده کمک می کند. علاوه بر این پاپایا درد و ناراحتی را تسکین می بخشد. یک عدد پاپایای رسیده را بردارید و آب آن را بگیرید. پنبه را در آن فرو ببرید و روی میخچه قرار دهید. اجازه دهید یک شب بماند. اینکار را روزانه تکرار کنید.

شیرین بیان

شیرین بیان یک درمان عالی برای میخچه محسوب می شود زیرا خواص درمانی فوق العاده ای دارد. یک قاشق غذاخوری پودر شیرین بیان را با روغن خردل ترکیب کنید و خمیری از آن بسازید. این خمیر را قبل از خواب روی ناحیه مدنظر بگذارید. آن را با بانداژ بپوشانید و اجازه دهید یک شب بماند. سپس روز بعد بانداژ را بردارید و ناحیه را با آب ولرم شستشو دهید. اینکار را هر شب تکرار کنید تا میخچه نرم شود و اندازه آن کاهش پیدا کند.

اگر درمان های خانگی که در این مقاله بیان کردیم برایتان مفید و کارساز نبود می توانید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و از توصیه های او بهره مند شوید.

Original Article