خانه / سلامت / خواص و طبع و مضرات چغاله بادام

خواص و طبع و مضرات چغاله بادام

خواص و طبع و مضرات چغاله بادام

چغاله بادام یکی از میوه های خوشمزه است که طرفداران خیلی زیادی دارد. در این بخش درباره فواید و مضرات ان اطلاعاتی را تقدیم تان می کنیم.

خواص چغاله بادام در طب سنتی چیست ؟

چغاله بادام به میوه بادام درختی می گویند. این میوه بیشتر در نواحی مرکزی و غربی آسیا از جمله افغانستان، ایران، سوریه و فلسطین پرورش داده می شود.

میوه درخت بادام وقتی می روید کمی سفت است . پوست آن سببز بوده و سرشار از کرک است. داخل آن روکشی سفید و نرم دارد که مغز آبکی و نازک بادام در آن وجود دارد.

کم کم با گذشت زمان پوسته‌ های رویی و داخلی بادام سخت‌ تر شده و مغز بادام شکل می گیرد.

وقتیکه این میوه جوان و کال است، به آن چغاله بادام می گویند.

یادتان باشد که چاغاله بادام باید قبل از مصرف باید خوب شسته شود.

یکی از خواص چغاله بادام در طب سنتی جلوگیری از گرفتگی عضلات است.

همچنین ترکیبات اسیدی این میوه، از آسیب رسیدن به معده و بروز سرطان معده جلوگیری می کند.

یکی از فواید چغاله بادام تقویت لثه و ریشه دندان‌ ها است.

چغاله بادام می تواند خشکی دهان را از بین ببرد.

مضرات چغاله بادام

یکی از مضرات چغاله بادام اینست که چغاله بادام دارای مقداری اسید سیانیدریک و ترکیبی از سم خطرناک سیانور می باشد و مصرف بیش از حد آن باعث مسمومیت شود.

یکی دیگر از مضرات چغاله بادام اینست که زیادی روی در مصرف آن باعث سردرد، حالت تهوع، اسهال و دل درد خواهد شد.

یکی دیگر از مضرات چغاله بادام هضم سنگین آن است. پس بهتر است در مصرف ان زیاده روی نکنید و همچنین سالمندان خورش یا ترشی آن را میل کنند.

بهبود گرفتگی عضلات از خواص چغاله بادام

یکی از خواص چغاله بادام در طب سنتی اینست که دارای مقدار زیادی کلروفیل میباشد. کلروفیل رنگدانه‌ای سبزرنگ است که در مسیر گوارشی به جذب منیزیم کمک خواهد کرد. این منیزیم به انقباض و انبساط عضلات و رفع اسپاسم کمک می کند. در نتیجه چغاله می‌تواند تا حدی سبب بهبود گرفتگی عضلات شود.

چغاله بادام در بارداری

به علت مشکلاتی گوارشی و احتمال نفخ و اسهال در اثر مصرف زیاد توصیه می‌شود خانم‌های باردار در صورت تمایل به استفاده از این میوه در مصرف آن محتاط باشند چون دچار شدن به اسهال و مشکلات دستگاه گوارشی در دوران بارداری بیش از هر زمانی خطرناک است. همین طور در مورد مصرف نمک نیز باید توجه داشته باشند که فشار خون خود را کنترل و از مصرف نمک زیاد بپرهیزند.

خواص بادام

البته یک نکته مهم اینست که مواد مغذی میوه کال و نارس بادام کمتر از میوه‌ رسیده آن است.

میوه بادام رسیده دارای کلسیم، آهن و به طور کلی املاح معدنی بیشتری بوده و از پوکی استخوان ، افزایش کلسترول ، کم‌خونی و چسبندگی روده‌ها جلوگیری می کند.

منبع: آسان طب

Original Article